חיפוש פרח / צמחפרחים וצמחי בר של ארץ ישראל

"צמח השדה" הינו מגדיר פרחים ייחודי ובלעדי ברשת האינטרנט הישראלי והעולמי ועוסק בהגדרתם של פרחים וצמחי הבר של ארץ ישראל.
ברגע זה ישנם 2794 צמחים מוגדרים.
שומר  פשוט עשרת הגדולים – כתבה 3: פעילות אנטי-סוכרתית
ד"ר עבּד ל. עזבּ   27/10/2023

כתבה זאת היא השלישית בסדרה המתפרסמת כאן, ועוסקת בתכונות הרפואיות של צמחי בר מקומיים. הפעם הכתבה מתרכזת בחומרים בעלי פעילות אנטי-סוכרתית שבודדו מצמחי הבר. הסכרת היא מחלה חשוכת מרפא שכל התרופות הניתנות לחולים בה נועדו רק לעכב או להפחית את ההשפעות שלה. חשוב לציין שהמידע המוצג בכתבה זאת איננו מהווה המלצה רפואית, אלא מידע מחקרי בסיסי בלבד! 

לנבוט או לא לנבוט? זאת השאלה
עמרם אשל   23/11/2022

עונת הסתיו היא עונת הנביטה של הצמחים ממוצא ים-תיכוני, המנצלים את עונת החורף הגשומה והקרירה לצמיחה. האם נביטה בעונה זאת אכן מבטיחה יתרון? מה מכוון את הנביטה לעונה המתאימה? האם כל המקדים לנבוט זוכה? ואולי כדאי דווקא לדחות את מועד הנביטה ולהמתין להזדמנות טובה יותר שתקרה בעתיד? הדיון בשאלות אלו בכתבה המלאה...

סתוונית  היורה לפי הספר החדש "האבקה בראי ישראלי"
האבקה של סתוונית היורה, אמוץ דפני   17/11/2019

סתוונית היורה (Colchicum stevenii), השייכת למשפחת הסתווניתיים ( Colchicaceae) היא מפורחי הסתיו, עונה בה מעטים הפרחים. עובדה זאת מעלה כמה שאלות: מה הן ההתאמות המיוחדות לפריחה בעונה מיוחדת זאת? מה המיוחד בתגמול אותו מציעה הסתוונית לחרקים המאביקים את הפרחים? האם יש לסתוונית פרחים דו-מיניים או חד-מיניים, ומה היתרון בכך? תשובות על כל שאלות אלה בכתבה המלאה.

אלת המסטיק מהו החומר הדביק המופרש מהעצים?
על מיני שרפים ושימושיהם   30/07/2023

בשיטוט בגינתי שמתי לב כי מספר עצים מפרישים חומר צמיג ודביק בצבע ענבר (חום-זהוב) המתגבש על הגזע, הולך וגדל ואף מטפטף ... זהו שרף שהעץ מפריש כיוון שהוא נפגע, בד"כ ע"י חרק או חתך. 

ארכיון